Forside Fora Spil VR VR – Bedste spil og oplevelser?

Currently, there are 0 users and 1 guest visiting this topic.
  • Oprettet af
    Emne
  • #0
    wOOOOt
    Rusher
    • E-peen: 279

    Det er ikke kun spil som er fedt i VR, der er ogsÄ mange fede oplevelser som eks. Google Earth og The Blu.
    Mange herinde har en Quest2 – sĂ„ det kan godt vĂŠre jeg anbefaler ting som I ikke kan kĂžre.

    Lige pt. er mine yndlings VR programmer:
    Microsoft Flightsimulator 2020.. VR supporten er super fin, og det er den bedste VR oplevelse overhovedet.
    Eneste problem er at det krĂŠver en mofo PC at trĂŠkke det.. PĂ„ mit i9900 og 2080ti kort, der kĂžrer jeg i low settings med meget slĂ„et fra. – Det bliver et stort must at fĂ„ en stĂŠrk PC nĂ„r der kommer en Nvidia 4k serie.

    American Truck Simulator – ikke lavet til VR, men der er mods, og med et rat og pedaler er det en fed oplevelse.
    Beatsaber er altid et must.
    The Blu, som oplevelse til gĂŠsterne
    Alyx er 100% det bedste der er til VR.

    Herudover vil jeg varmt anbefale:
    Superhot
    Arizona Sunshine
    Fallout4-VR. Men kun hvis du kan lide genren, og har en power PC med et 2080+ kort! Det er krĂŠvende!
    Google Earth – gratis must have
    Eleven – bordtennis
    Climbey
    – kommer i tanke om mere senere 😀

Viser 15 svar - 1 til 15 (af 15 i alt)
  • Forfatter
    Svar
  • #2
    aff3
    Rusher
    • E-peen: 168

    Vil ogsĂ„ lige slĂ„ et slag for The Room VR: A Dark Matter, hvis man er til puzzlegenren. 🙂

    (Kan man egentlig embede videoer? :D)

    Edit: Det gjorde den sÄ helt automatisk! LÊkkert.

    • Dette svar blev ĂŠndret 4 Ă„r, 2 mĂ„neder siden af aff3.
    #3
    3nickma
    Rusher
    • E-peen: 258

    Jeg vil lige slĂ„ et slag for battle royale spillet Population: One, der er virkelig godt lavet og meget underholdende at spille 🙂 Har hele tiden den der fornemmelse af, at jeg bare liiige skal have Ă©t til spil mere 😀

    #3
    Krisp
    Rusher
    • E-peen: 80

    Half-Life: Alyx er et must hvis man har en pc der kan trĂŠkke det.

    Ellers har jeg haft meget sjov med Job Simulator og Vacation Simulator. Har 100%’ed begge to.

    Moss er en nuttet og sjov bette platformer.

    Tetris Effect er fedt hvis man er til Tetris. Totalt Zen oplevelse. Alt gÄr op i en hÞjere enhed. Musikken, de levende effekter som suser rundt om hovedet pÄ en og rytmen nÄr man smider sine Tetrominoes. Hvis man ikke er til Tetris, sÄ kan jeg dog ikke anbefale det.

    A Fisherman’s Tale kan jeg ogsĂ„ anbefale. Ret sjovt spil hvor der skal lĂžses gĂ„der.

    Ghost Giant. OgsÄ et nuttet og underholdende spil med smÄ puzzles.

    VR: The Diner Duo pÄ Steam er det fedeste co op spil til VR. Den ene er kok med VR headset pÄ imens spiller 2 styrer en normal controller og tager imod ordrer pÄ PC skÊrmen som der skal gives videre til kokken. Det har mig og konen haft meget sjov med.

    Arizona Sunshine er faktisk ogsÄ meget fedt. Det har jeg ogsÄ gennemfÞrt. Folk har snakket sÄ meget om at mine sektionen er creepy, men synes ikke det er sÄ galt. :-D.

    Lige i Ăžjeblikket er jeg igang med Gorn pĂ„ Quest’en, som er en Gladiator arena simulator. Meget useriĂžs ens vild fysik og tegneserie vĂ„ben. Men mega sjovt. 😀

    • Dette svar blev ĂŠndret 4 Ă„r, 2 mĂ„neder siden af Krisp.
    • Dette svar blev ĂŠndret 4 Ă„r, 2 mĂ„neder siden af Krisp.
    #4
    SapowiTz
    Rusher
    • E-peen: 58

    Half-life Alyx er altsÄ ikke sÄ krÊvende igen! Spillede det igennem pÄ min gamle maskine fra 2012 pÄ Rift CV1
    i5 3750k
    GTX 980 ti
    16gb DDR3

    LÊste en tweak guide og lidt egen sund fornuft og sÄ kÞrte det fint med okay pÊn gfx! Synes tit der er nogle settings der smadrer performance uden rigtig at vÊre fyldestgÞrende pÄ det visuelle

    #5
    Mart33N
    Rusher
    • E-peen: 358

    Hvad skal man have efterhÄnden for at fÄ en god VR oplevelse?

    Jeg prÞvede for nogle Är siden et par vr briller koblet pÄ en racing simulator. Fik det super rÄddent pÄ 5 minutter. Kan man gÞre noget ved dette efterhÄnden eller er det forventeligt og noget man mÄ vÊnne sig til?

    #6
    SapowiTz
    Rusher
    • E-peen: 58

    #5

    Det er tilvÊnning. Det er kroppens reaktion pÄ et disconnect imellem hvad du normal oplever/forventee at opleve.
    Du skriver racing sim. Din krop forventer g-pĂ„vĂŠrkning som ikke kommer… ergo tolker din hjerne at der er noget galt med dig/mĂ„ske forgiftet = klar til opkastning.
    Dog tog det mig kun godt 1-2 dage at fĂ„ VR-stomach… bliver slet ikke pĂ„virket af noget som helst i VR lĂŠngere

    #7
    Mart33N
    Rusher
    • E-peen: 358

    #5

    Det er tilvÊnning. Det er kroppens reaktion pÄ et disconnect imellem hvad du normal oplever/forventee at opleve.

    Du skriver racing sim. Din krop forventer g-pĂ„vĂŠrkning som ikke kommer… ergo tolker din hjerne at der er noget galt med dig/mĂ„ske forgiftet = klar til opkastning.

    Dog tog det mig kun godt 1-2 dage at fĂ„ VR-stomach… bliver slet ikke pĂ„virket af noget som helst i VR lĂŠngere

    ah, spĂŠndende.

    Jeg skal nok ikke kÞre racing sims, men fx Alyx, sÄ mÄ jeg se om jeg bliver lige sÄ slemt ramt af det

    #8
    Suppe
    Rusher
    • E-peen: 55

    Jeg har endnu ikke fÄet spillet Half-Life:Alyx.. (shame on me) men den fedeste oplevelse for mig mÄ vÊre The Walking Dead: Saints & Sinners.
    Ellers er Job Simulator et sjovt spil at vise familie og venner, og det er skide smart man kan via chromecast smide det op pĂ„ tvet, sĂ„ alle andre kan grine med. 🙂

    #9
    wOOOOt
    Rusher
    #0 TrÄdstarter
    • E-peen: 279

    #5

    VR-syge er den samme motion-sickness som folk oplever nÄr de bliver sÞsyge, kÞresyge mm.
    Din hjerne fÄr 2 forskellige input som ikke matcher, og konkluderer sÄ at du er blevet forgiftet.
    I VR ser dine Þjne bevÊgelse, men balancen i dit Þre stÄr stille.
    NÄr man bliver sÞsyg er det omvendt. Din balancenerve siger du gynger rundt, men dine Þjne tolker ikke bÞlger som at du bevÊger dig.

    Anyway – folk der har oplevet VR en gang tidligere, og har fĂ„et det dĂ„rligt, de skal ikke vĂŠre bange for at prĂžve igen. Der er flere faktorer som spiller ind.
    Opskriften pÄ VR syge, er en Êldre langsom PC, med et Êldre VR headset, og sÄ en titel der er lavet dÄrligt til VR.

    – Det minimerer risikoen for motion sickness nĂ„r du har VR i en hĂžjere refresh rate.
    SĂ„ 120Mhz VR er bedre end 70Mhz.
    – Spis noget fĂžr VR. Men bliver nemmere motionsick pĂ„ tom mave.
    – Og drik kold frisk vand. Lidt frisk luft i lokalet hjĂŠlper ogsĂ„. Det siges at det hjĂŠlper at spise ingefĂŠr.
    – Der er stor forskel pĂ„ hvor godt VR spil med bevĂŠgelse er lavet.
    – Og der er stor forskel pĂ„ hvor meget bevĂŠgelse og hvilken type der er i forskellige titler.
    – Generelt sĂ„ vĂŠn dig langsomt til VR, med titler som har mindre bevĂŠgelse, som eks. Beatsaber, hvor man jo bare stĂ„r stille og slĂ„r med lyssvĂŠrd.
    – Og i de VR titler, hvor der er meget bevĂŠgelse, og du kan mĂŠrke udfordringen, der skal du stoppe nĂ„r du mĂŠrker noget. Tag en pause og prĂžv sĂ„ igen. – Du kan som #5 siger, vĂŠnnde dig til VR, og trĂŠne dig op.

    Min egen erfaring er at der er masser af VR som nĂŠsten alle godt kan vĂŠre med til.
    Men gradvist kan man vÊlge titler som er mere og mere udfordrende, hvor de fleste ogsÄ falder fra pÄ et eller andet tidspunkt.

    #10
    Cancerman
    Head Rusher
    • E-peen: 3,805

    #7 som #9 siger sÄ kan du trÊne det.

    Jeg kunne slet ikke magte det lige i starten, men efter en del timer i Alyx, sÄ er det nÊsten vÊk.

    Nu er det kun nÄr jeg med controlleren drejer rundt om mig selv, at jeg kan mÊrke det lidt.

    Der imod har jeg ingen problemer med at gĂ„r fremad/bagud og strafe – men rundt om egen akse, den kan stadig godt drille lidt.

    Det er dog ikke noget problem at komme i gang. Man starter bare med at bruge teleportation i stedet for flydende bevĂŠgelser. Dvs man peger hvor man vil hen og sĂ„ teleporter man dertil – sĂ„ slipper man for VR syge. Stille og roligt kan man sĂ„ Ăžve sig i, at bevĂŠge sig flydende i stedet… Og selv om man teleporter, sĂ„ er Alyx stadig er fantastisk spil 🙂

    #11
    Festival_H
    Rusher
    • E-peen: 961

    NÄr man starter ud pÄ FPS spil er det en god ide at sidde pÄ en kontorstol der kan dreje rundt. De gir god grounding og som #10 er inde pÄ sÄ er det ofte det med at snore rundt der gÞr en svimmel. Lidt af gangen sÄ man stille og rolig opbygger en vertigo resistens. Nogle opbygger den hurtigt og nogle opbygger aldrig, men blir mere og mere syg hver gang de nÊrmer sig et headset (Þv).

    • Dette svar blev ĂŠndret 4 Ă„r, 2 mĂ„neder siden af Festival_H.
    #1
    aff3
    Rusher
    • E-peen: 168

    Vil ogsĂ„ lige slĂ„ et slag for The Room VR: A Dark Matter, hvis man er til puzzlegenren. 🙂

    https://www.youtube.com/watch?v=iySB6jnYwYE

    (Kan man egentlig embede YT videoer? :D)

    #13
    aff3
    Rusher
    • E-peen: 168

    The fuck? Det var da min post fra i gĂ„r. 😀
    Jeg havde problemer med at poste den i gĂ„r, da jeg prĂžvede at lave den med Link tags, og ĂŠndrede den derefter til post #1. 🙂

    #14
    Cancerman
    Head Rusher
    • E-peen: 3,805

    #13 Den var taget i filteret. Jeg frigav bare alle der lÄ der.

    #15
    wOOOOt
    Rusher
    #0 TrÄdstarter
    • E-peen: 279

    Jeg vil lige give en ekstra varm anbefaling til VR modded, der gĂžr American Truck Simulator, til en ad mine absolut yndlings VR oplevelser. Og det spil i VR, der holder mig fanget lĂŠngst tid. Har lige sidde ot hygget mig 3 timer, op og ned ad USA vestkysten, og omkring Vegas.
    Tid og afstand er naturligvis anderledes i spillet. 1 times spilletid, cycler dig igennem et dÞgns tid, og den afstand man normalt mÄske kunne tilbagelÊgge pÄ den tid.

    Der er dog nogle forudsĂŠtninger for at det her er fedt i VR:
    – Du skal kunne lide at kĂžre bil, for kĂžreturens skyld – at chille pĂ„ landevejen.
    – Rat og pedaler er ikke et krav, men opgraderer indlevelsen 100%
    – Det krĂžver en beefy gamer PC, da VR porten Ă„benbart er dĂ„rligt optimeret og tung at trĂŠkke.
    Jeg spiller pÄ et 2080ti, og det kÞrer fint, indtil jeg er igennem en by, sÄ ryger frames ned.
    Men slÄ reprojection til, eller hvad dit VR har, der hjÊlper med ekstra frames, sÄ gÄr det.

    Det er bare et mega hyggeligt spil i VR – og sĂ„ tĂŠnder man lige radioen, og vĂŠlger en af de mange LIVE stationer, har sodavanden ved hĂ„nden, og en skĂ„l peanuts ved siden af – sĂ„ forsvandt de 3 timer.. 😀

Viser 15 svar - 1 til 15 (af 15 i alt)
  • Du skal vĂŠre logget ind som bruger for at kunne svare...