Forside Fora Hardware Anbefal et godt Mesh netvĂŠrk

Currently, there are 0 users and 1 guest visiting this topic.
Viser 12 svar - 1 til 12 (af 12 i alt)
  • Forfatter
    Svar
  • #1
    MiNo
    Rusher
    • E-peen: 835

    FYI Der er mulighed for at give ekstra, og fĂ„ Wifi 7 med det samme. Der findes produkter nu, og lige wifi 7 har primĂŠrt fokus pĂ„ mere hastighed og krĂŠvende enheder. Just sayin … se evt : https://www.computerworld.dk/art/283805/foerste-danske-test-af-wifi-7-her-er-den-naeste-generation-af-traadloese-routere-og-smartphones

    I mit Mesh, har jeg ingen operatĂžr router. Min fĂžrste Mesh enhed er min router. Tjek med Telia om de krĂŠver du har en boks fra dem. Hvis de gĂžr, sĂ„ meld ustabilitet med den du har, og bed om en ny model…

    Wlan kabler er et lidt underligt ord – men ‘Wlan’ er stikket pĂ„ din fĂžrste router ud mod internettet. De andre stik, og indvendig kabling i Ăžvrigt er bare LAN / ethernet men uden “w”. Men sĂ„ lĂŠnge din kabler kan levere hastigheden du har brug for, sĂ„ brug dem endeligt. Mesh er fedt, men kabeler vinder jo altid. Uden at vide hvilke kabler du har, kan man ikke sige om de er gode nok. Er de CAT 6, sĂ„ kan de klare 10 Gbps med kabellĂŠngden pĂ„ ca 55 meter, og sĂ„ er du nok dĂŠkket fint ind.

    Din gamle ethernet switch … tjaa hvis den virker og du bliver pĂ„ wifi 6 sĂ„ kan du jo selv vĂŠlge. Jeg skiftede en ĂŠld gammel for noget tid siden, til en der fyldte 1/4 og brugte meget mindre strĂžm.

    #2
    Bearish
    Rusher
    • E-peen: 30

    Jeg har 1000 mbit via hiper. Orkede ikke at kablet hele hytten, sÄ valgte at kÞbe https://www.komplett.dk/product/1213815/hardware/netvaerk/routere/tp-link-deco-xe75-3-pack-wifi-6e-mesh
    master AP har er sat op med vlan config og erstatter hipers egen (meget langsommme router). Har kablet stationÊr til en af sattelitterne og fÄr dette resultat rimelig stabilt https://www.speedtest.net/result/15502030801.png
    Kablet vil helt sikkert vĂŠre hurtigst, men jeg er yderst tilfreds med det set up.

    #3
    Fedder
    Rusher
    #0 TrÄdstarter
    • E-peen: 77

    Havde set pÄ WIFI 7 men kan ikke rigtig bruges endnu og altid dyrt at fremtidssikre.

    Valgte:
    https://www.proshop.dk/Homeplug/TP-Link-Deco-XE75-Pro-AXE5400-Tri-Band-Mesh-Wi-Fi-6E-System-3-Pack-Homeplug/3140096

    Lidt dyre at vÊlge XE75 Pro. Fremfor den Alm. XE75 Men sÄ har den 2.5 Gbps som flere udbyder er begyndt med. SÄ holder de nok en +5 Är igen?

    TĂŠnker at jeg prĂžver fĂžrst at undlade kabler og ser hvordan det kĂžre.

    Tak for hjĂŠlpen MiNo og Bearish

    #4
    NightBreaker
    Moderator
    • E-peen: 1,743

    Af dem du har liste, er det ogsÄ helt klart det bedste valg.

    #5
    Fedder
    Rusher
    #0 TrÄdstarter
    • E-peen: 77

    nu er jeg kommet i gang med at opsÊtte mit XE75 PRO. Har nogen udfordringer som jeg hÄber i kan hjÊlpe med.

    Jeg har lavet en lille tegning over mit netvÊrk. i vil kunne se det mix jeg har af kabler, lAN dÄser, switch, osv.
    https://gyazo.com/17d6b07203b57945bffa5b972a14ec40

    SpÞrgsmÄl.:
    – MiNo og Bearish. I skriver at man kan undlade Router fra Telia. Hvis jeg kabler direkte er der ingen internet ?.
    – Skal igang med at fejlsĂžge pĂ„ kabel mellem Routher og Mesh 2 – nogen forslag til gode Lan stik til dĂ„ser som er CAT 6?

    #6
    Fedder
    Rusher
    #0 TrÄdstarter
    • E-peen: 77

    SĂ„ kom der fart pĂ„ 🙂

    Skiftet kabel mellem Router og Mesh 1 og tilsluttet direkte kabel mellem Mesh 1 og 2. Begge kabler CAT7 kabler

    Kabel 945 Mps med en ping pÄ 2
    TrÄdlÞs 689 Mps og ping 5

    https://gyazo.com/83b2be73096ad2a384c3af23656497c9

    #7
    MiNo
    Rusher
    • E-peen: 835

    Fedt fedt fedt 🙂

    #8
    Metus
    Rusher
    • E-peen: 4

    Hejsa, din post har inspireret mig til at se pĂ„ muligheder for mit eget netvĂŠrks mesh – sĂ„ tak for det ? mĂ„ man spĂžrge hvorfor du endte med PRO versionen over den regulĂŠre XE75?

    #9
    Fedder
    Rusher
    #0 TrÄdstarter
    • E-peen: 77

    Pro versionen har en 2.5 Gps. port. Flere udbyder er begyndt at tilbyde 2.5 Gps sÄ tÊnkte at fremtidssikre. Mener ogsÄ den kan hÄndtere flere streams.

    Testede den med mit nye oculus quest 3. HĂŠvet den til stream 200 Mbit. Som fungere fint i hele huset

    #10
    Metus
    Rusher
    • E-peen: 4

    Ok, mange tak for info ?? jeg tĂŠnker den regulĂŠre XE75 er fint til mit behov hvis det er eneste forskel.

    #11
    VampiricEye
    Rusher
    • E-peen: 4,179

    Mesh blev noget rod med de 3 routere, vi har. SÄ vi bruger snyde-lÞsningen: teknisk set 3 separate netvÊrk, men de hedder alle 3 det samme og har samme password. SÄ nÄr man logger pÄ et af dem, sÄ kan enhederne godt selv finde ud af at komme pÄ de resterende 2.:D

    #12
    MiNo
    Rusher
    • E-peen: 835

    #11 Jeg kan ikke helt finde ud af om det er en smart, eller virkelig grim workaround. Nok mest det sidste, da setuppet fremstĂ„r som noget andet end hvad det egentligt er – og det er jeg lidt allergisk over for 🙂

    Man, altsÄ, det er jo ligesom den ene halvdel af hvad MESH tilbyder som gÄr galt her. Det mÄ da kunne fikses?

Viser 12 svar - 1 til 12 (af 12 i alt)
  • Du skal vĂŠre logget ind som bruger for at kunne svare...