Forside Fora Penge og økonomi Indkøb til 1 måned i tyskland

Currently, there are 0 users and 1 guest visiting this topic.
  • Oprettet af
    Emne
  • #0
    K
    Rusher
    • E-peen: 3

    Hej. Er en gut der bor alene, og som spiser temmelig proteinrigt pga. træning. Jeg synes det er blevet svimlende dyrt at købe bare basale fødevarer her i landet, og man har oplevelsen af at priserne er total fixed mellem kæderne. Overvejer derfor at køre over grænsen 1 gang om måneden, men har sgu lidt svært ved lige at planlægge indkøb til 1 måned, som jo skal være årsagen til det kan svare sig. Er der andre “gym-bros” der gør det samme, der kan komme med fif til hvor pengene bedst er sparet? Jeg kører til Søndre Løgum.

Viser 2 svar - 1 til 2 (af 2 i alt)
  • Forfatter
    Svar
  • #1
    Snowball42
    Rusher
    • E-peen: 532

    Det er interessant nok om det kan give mening. De har jo om ikke andet billigere moms.

    Vi er i Tyskland et par gange om året, og vi snakker om at vi skal huske en køler så vi kan købe varer med hjem, men glemmer det hver gang. Så der ender vi kun med at købe konserves, og tørre varer som nudler.

    Min plan sidst havde været hakket oksekød, æg, og så havde en af kæderne tilbud på bl.a. ost og svinemørbrad til billige penge.

    Hvis du gør alvor af at trille derned, så må du lige sige hvad du ender med at købe hjem og hvad besparelsen er.

    #2
    zyDocx
    Rusher
    • E-peen: 259

    Nu er jeg ikke selv fitness mand, men vi bor relativ tæt på grænsen og kører aldrig over for at handle ind. Lige et par overvejelser, som jeg mener man bør tage i betragtning, som måske / måske ikke kan bruges til noget.

    Først er der udgift / tidsforbrug ift. køreturen.
    Dertil om man risikerer at udsætte sig selv for mersalg i form af en masse slik / sodavand, som man ellers ikke ville have købt.

    Jeg har for mange gange i mit liv været over grænsen, købt X antal rammer sodavand og Rittersport i massevis, hvor jeg i øjeblikket bildte mig selv ind at jeg “sparede en masse penge”, da stk. prisen jo er ret fordelagtig og at så havde jeg et slik / sodavandslager til “lang tid”. I praksis betød det dog som oftest af det hele forsvandt på ganske kort tid og jeg – imens vi havde sodavand på køl – nærmest ikke drak andet, hvor jeg normalt ville havde taget et glas vand.

    Min konklusion er derfor, at min selvdesciplin ift. slik / sodavand er i så ringe forfatning, at jeg i praksis sparer markant flere penge / kalorier ved at luske en tur i Netto og købe en enkelt plade Rittersport til 15 kr., frem for at kværne 10 stk til 5 kr. / stk. Samme med sodavand.

Viser 2 svar - 1 til 2 (af 2 i alt)
  • Du skal være logget ind som bruger for at kunne svare...