Forside Fora Off-topic Ny mus til arbejde og gaming – uden gamer-design?

Tagget: 

Currently, there are 0 users and 1 guest visiting this topic.
  • Oprettet af
    Emne
  • #0
    Steadi
    Rusher
    • E-peen: 329

    Min Microsoft Classic Intellimouse har vÊret trÊt igennem lÊngere tid, og jeg er nÄet dertil, at jeg ikke gider kÊmpe med den lÊngere.

    Den oprindelige Intellimouse var en kriger og holdt virkelig godt. “Opdateringen” har sĂ„ holdt 2,5 Ă„r og nu begynder sensoren at opfĂžre sig mĂŠrkeligt.

    NÄ, men, derfor er jeg pÄ jagt efter en ny mus. Musen bruges mest til arbejde, men der sniger sig ogsÄ et par timers gaming ind her og der.

    Designet mĂ„ meget gerne vĂŠre i stil med Classic Intellimouse’n – moderne gaming-mus med lysshow og forskellige vĂŠgte er ikke lige mig. Og sĂ„ mĂ„ prisen ogsĂ„ gerne vĂŠre hĂžjst 3-400 kroner.

    PÄ arbejde har jeg en Logitech MX Vertical, som er fin, men tÊnker ikke den er super egnet til nogen gaming? (den er sÄ ogsÄ noget dyrere)

    Hvad bĂžr jeg kĂžbe af ny mus?

Viser 6 svar - 1 til 6 (af 6 i alt)
  • Forfatter
    Svar
  • #1
    kazcon
    Rusher
    • E-peen: 16

    I min optik er Logitech vejen frem. Selv deres kontor-henvendte muse har gode sensors og kan fint bruges til gaming. Forskellene ift. gaming-muse er primĂŠrt vĂŠgt, lysshow, og pris.

    #2
    medisterKongen
    Rusher
    • E-peen: 575
    #3
    C-REX
    Rusher
    • E-peen: 5

    Jeg tror Microsoft skyndte sig lidt for meget med at lave Classic Intellimouse, hvilket Pro Intellimouse mĂ„ske rettede op pĂ„. Jeg har haft denne pĂ„ kontoret – og ogsĂ„ brĂŠndt nogle timer af derhjemme med gaming – siden den blev lanceret.

    Musens store problem i forhold til gaming, er, at den er relativt tung. Nu kommer jeg fra en ZOWIE EC1-A, der vejer omkring 90 g, og ellers en Glorious Model O, der kun vejer 69 g. MS Pro Intellimouse vejer omkring 140, sÄ vidt jeg lige husker.

    #4
    Spionas
    Rusher
    • E-peen: 55

    Jeg har i Ärevis svÊrget til Razer Abyssus. Det er simple og lette mus som jeg benytter bÄde til arbejde og gaming.

    #5
    Steadi
    Rusher
    #0 TrÄdstarter
    • E-peen: 329

    #3 – Det ligner jo en Classic Intellimouse, men med DPI som en gamer-mus? Har du oplevet afskalling af plastikken pĂ„ siden? Det begyndte nemlig hos mig efter kun et par mĂ„neder.

    Generelt har jeg ikke vĂŠret synderligt imponeret over Classic’en, men det kan jeg nu forstĂ„, at jeg ikke er den eneste.

    Classic Intellimouse’n vejer “kun” 100 gram, sĂ„ 140 gram er selvfĂžlgelig noget af en stigning. Min kontor-mus, Logitech MX Vertical, vejer 135g og den kan godt mĂŠrkes i hĂ„nden, synes jeg. Men om vĂŠgten ogsĂ„ er ubehagelig har jeg faktisk ikke overvejet.

    Nu smed du link til den hvide udgave – er det den du har haft? Kunne vĂŠre lidt nyt ikke at have en “kedelig” grĂ„ mus.

    Jeg gamer dog primĂŠrt ikke-MP eller mange FPS, sĂ„ det behĂžver ikke gĂ„ helt sĂ„ hurtigt 🙂

    • Dette svar blev ĂŠndret 3 Ă„r, 7 mĂ„neder siden af Steadi.
    #6
    RetardedWookie
    Rusher
    • E-peen: 257

    https://www.pricerunner.dk/cl/110/Computermus?man_id=31281

    Lidt dyrere end budget (mÄske er der lidt at hente pÄ black friday), men hvis du kunne lidt formen pÄ intellimouse, sÄ er Zowies EC-mus mÄske noget for dig. Og de findes, som du kan se, med bÄde diskrete og mere flashy designs.

    Jeg har selv en ZA-12, og den er jeg ret glad for. Brugte i mange Är en logitech mx518, og jeg fÞler at denne markant mere prÊcis.

Viser 6 svar - 1 til 6 (af 6 i alt)
  • Du skal vĂŠre logget ind som bruger for at kunne svare...