Forside Fora Off-topic Hvem har ansvaret?

  • Dette emne har 3 svar og 3 stemmer, og blev senest opdateret for 57 minuter siden af Deadlights.
Currently, there are 0 users and 2 guests visiting this topic.
  • Oprettet af
    Emne
  • #0
    Kenkari
    Moderator
    • E-peen: 4,374

    Jow jow

    Jeg har bestilt noget fra udlandet. Det kommer til Danmark og bliver håndteret af DAO. DAO leverer den lørdag morgen kl 01, der er notifikationen hvert fald fra. Jeg får en mail kl 8 næste morgen om at den er leveret med billede om at pakken ligger foran min dør.

    Da jeg kommer ud kl 12, er pakken væk.

    Hvem skal erstatte den?

    det skal siges. Jeg har ikke valgt det skal være DAO og at de må ligge den foran min dør i en trappeopgang i et belastet område.

Viser 3 svar - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Forfatter
    Svar
  • #1
    -dut-
    Rusher
    • E-peen: 1,664

    Nok ikke svaret du leder efter, men det tror jeg du selv skal.

    #2
    Kenkari
    Moderator
    #0 Trådstarter
    • E-peen: 4,374

    Nok ikke svaret du leder efter, men det tror jeg du selv skal.

    Jeg vil jo mene, at den ikke er mit ansvar, før jeg har modtaget den. At de vælger at smide den på offentlig jord, har jeg ikke givet tilladelse til. Især et område, hvor der er meget trafik, og alle der går forbi, bare kan tage den.

    #3
    Deadlights
    Rusher
    • E-peen: 1,809

    Så vidt jeg husker har du ikke modtaget pakken før du har fået den i hånden. Dvs. det at der eksisterer et billede af at pakken ligger ved din dør, har ingen betydning medmindre du har givet fuldmagt til at den må leveres der.

    Og så vidt jeg ved er det butikken som skal ordne det med leverandøren. Dvs. de har formentlig lov til at sende dig en ny (uden du skal betale) eller give dig dine penge tilbage, hvis ikke de kan levere.

    Så jeg tror du skal kontakte butikken og sige, du ikke har modtaget din vare, da den blot blev lagt uden foran din dør, mens du ikke var hjemme, og var væk, da du kom hjem. DAO hæfter muligvis overfor butikken.

    • Dette svar blev ændret 56 minuter siden af Deadlights.
    • Dette svar blev ændret 55 minuter siden af Deadlights.
Viser 3 svar - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Du skal være logget ind som bruger for at kunne svare...