- Dette emne har 28 svar og 16 stemmer, og blev senest opdateret for 4 Är, 2 mÄneder siden af StultusX2.
-
Oprettet afEmne
-
29/03/2021 kl. 21:04 #0
Jacques
Rusher- E-peen: 554
Gamle spil. Nogle gange overtager nostalgien en og man drister sig til at installere en af sine gamle yndlingsspil. Charmen gÄr dog hurtigt af, fordi
[LĂŠs hele nyheden her: Klumme: Gammelt vs Nyt] -
Oprettet afEmne
-
ForfatterSvar
-
29/03/2021 kl. 22:05 #1
ElSenator
Rusher- E-peen: 579
Jeg har flere kammerater som netop er gÄet i gang med D2 igen. Og det er ikke mange Är siden jeg selv gennemfÞrte det med en kammerat igen. Det spil holder, uden tvivl, stadigvÊk. SÄ man kan spÞrge sig selv om det overhovedet er nÞdvendigt med remaken.
I tilfĂŠlde af Resident Evil 2, gav det rigtig god mening. For originalen er et at de spil der lider under alderen. Men det gĂžr D2 jo egentlig ikke. SĂ„ jeg ved sgu’ĂŠtte lige. Jeg synes det virker underligt at de remaker det, nĂ„r D4 er pĂ„ vej. De fĂ„r i hvert fald noget at leve op til ved at smide en remake af et af verdens bedste spil ud forholdsvis kort tid fĂžr D4 lander (hvilket vi selvfĂžlgelig ikke ved hvornĂ„r er, men man mĂ„ vel antage, at inden for et par Ă„r er et ok bud).
Da D3 udkom var jeg ekstreeeeeeeeeeeeeeeemt skuffet. Det lignede, som du nĂŠvner, noget for bĂžrn. Der var bare slet ingen Diablo magi. SĂ„ det var godt at Path of Exile blev smidt ind fra sidelinien. Damn det spil er fedt! Og det er dyrstert! PrĂŠcist som D3 skulle have vĂŠret.
Men du har ret, nogle gange skal man bare lade nostalgi vÊre nostalgi. For rigtig mange gamle spil gÊlder det, at man nok husker det som bedre end det var. Eller i hvert fald at genrerne sidenhen er blevet sÄ fidpudsede at de gamle klassikere ikke kan fÞlge med.
IÞvrigt, det bedste remaster jeg har spillet er Command & Conquer. Shit det var gennemfÞrt! De havde Êndret lige prÊcist sÄ meget at gameplayet bare flyder. Og de spil holder eddermame stadigvÊk. Jeg slugte alle missioner i bÄde C&C og RA i streg. Og jeg elskede det!
Jeg stopper her, jeg kan skrive om det i timevis. đ
29/03/2021 kl. 22:15 #2NightBreaker
Moderator- E-peen: 1,658
God klumme, og du rammer rigtigt med mange ting. Jeg elsker dog stadigvÊk Diablo3 det er let pÄ mange punkter, men det er svÊrt at fÄ fat i det helt rigtig gear, og fÞr de nerfed spillet total i bund, var det hellere ikke let. Men jeg afventer ogsÄ spÊndt pÄ Diablo2 LoD remastered. Men jeg glÊder mig faktisk ogsÄ rigtig meget til Diablo4 for jeg holder ogsÄ af historien i Diablo. Ellers ligger min kÊrlighed nok mest ved Quake 3.
- Dette svar blev Êndret 4 Är, 3 mÄneder siden af NightBreaker.
29/03/2021 kl. 23:24 #3Nickell
Moderator- E-peen: 2,030
Jeg sidder med Battlefield Vietnam, som eleverne skal spille efter ferien, nÄr vi har om kold krig i historie. Der findes ikke noget bedre end at sidde i en Huey med et par stykker og blÊse enten FOrtunate Son elle Valkyriens Ridt udover Vietcong. Det var en mega fed feature, at man kunne genere hinanden med musik, som man sÄ i Dommedag Nu. Jeg bliver helt glad indeni, som jeg ogsÄ var dengang.
Nostalgi er fedt! Mere af det!
30/03/2021 kl. 00:32 #4Cancerman
Head Rusher- E-peen: 3,855
Helt enig. D3 var bare ikke nÊr sÄ godt.
C&C remake – the den sad lige i skabet. Kneb en lille tĂ„re, da jeg sĂ„ den remakede installer. đ
Og ja for faen hvor var BF:Vietnam dog fedt! đ
30/03/2021 kl. 07:00 #5Deadmeat
Rusher- E-peen: 362
#0 @jacques rigtig fin klumme og kender det alt for godt.
Der kan godt vĂŠre langt imellem snapsene nogen gange som hĂŠrdet gamer nu til dags.
I nyere tid er det Subnautica der har fanget mig mest med sin unikke stemning og netop ogsÄ at tingene ikke bare bare bliver serveret undervejs giver en fin udfordring og lyst til at regne tingene ud. I stedet for touturial popup nr 803 der nok engang serverer det hele.
30/03/2021 kl. 07:45 #6Bams
Rusher- E-peen: 358
Eller man sÞger tilbage til minderne om en svunden tid. I bestrÊbelserne pÄ at genskabe den fÞlelse.
Egentlig, det minde jeg har med at lĂžbe ind i IronForge i WOW fĂžrste gang er mĂ„ske ikke sĂ„ meget anderledes end “den ferie med drengene” eller “den fisketur jeg soloede”. Og nĂ„r man prĂžver igen, sĂ„ er oplevelsen af det noget andet.
MĂ„ske alene pga. at vi selv har forandret os – mere end spillene har… :O Generelt vil jeg sige, at spillene aldrig har vĂŠret bedre, mere krĂŠvende og flotte.
30/03/2021 kl. 09:52 #7Jacques
Rusher#0 TrÄdstarter- E-peen: 554
#1, jeg har faktisk aldrig prĂžvet remaket af C&C. Jeg elskede RA!
#2, tak đ ja, jeg glĂŠder mig ogsĂ„ til D4, men endnu mere til D2R. Jeg tror, de forsĂžger sig med det remaster for at stikke en finger i jorden og checke, hvad forbrugerne bedst kan lide. Er det mon det gamle, hĂ„rde, dystre, realistiske fra D2, eller er det det lidt hurtigere og sandsynligvis nemmere gameplay i det kommende D4? Et remaster af D2 har sandsynligvis ikke kostet dem det store at fĂ„ lavet – i hvert fald ikke ift. at udvikle et helt nyt spil fra bunden. For dem virker det som en god mĂ„de at forundersĂžge markedet, inden D4 er klar.
#3, BFV var megafedt! Og ogsÄ Vietcong!!
#4, jeg vil sgu ogsĂ„ prĂžve det! Intet bedre end en lille, kĂŠrlig nostalgitĂ„re â€ïž
#5, mange tak! Ja, Subnautica er ogsĂ„ ret unikt. Har ogsĂ„ spillet det, da det lige var blevet udgivet i alfa. Det er lang tid siden. MĂ„ske man skulle give det et nyt forsĂžg đ
#6, du har ret, selvfÞlgelig har vi forandret os gennem tiden og sÄ Êndres ens oplevelse af et gammelt spil ogsÄ. Ofte til det vÊrre. Det er derfor, det er sÄ skidedejligt, at Diablo 2 bliver VED med at fascinere og underholde mig.
Men selvfÞlgelig er der masser af nye(re) spil, der er vÊrd at bruge masser af tid pÄ, uden tvivl! Fx Ghost of Tsushima, der, for mig, er en fÞdt klassiker! FuldstÊndigt fremragende.
30/03/2021 kl. 20:03 #8ElSenator
Rusher- E-peen: 579
#7, Hvis du kan lide C&C, sÄ kan jeg kun anbefale det. De har gjort alt rigtigt! StÊrkt vanedannende.
30/03/2021 kl. 22:10 #9-dut-
Rusher- E-peen: 1,440
#1 jeg synes at det giver fin mening med remake af d2. GlÊder mig til sÊdvanligt gameplay, men pakket ind i noget der er bedre understÞttet, f.eks. hÞjere oplÞsning og quality of life ting som fÊlles storage. Og sÄ gÞr det ikke noget hvis det fÄr en grafisk overhaling, sÄ lÊnge stilen kan genkendes.
Vides det hvornÄr d4 udkommer?
Af en eller anden Ă„rsag kan jeg slet ikke komme igang med path of exile. Jeg tror at jeg selv vil foretrĂŠkke d3 over det spil… i hvert fald langt under d2.
31/03/2021 kl. 08:00 #10SturmWolfDK
Rusher- E-peen: 562
Jeg hiver mindst én gang om Äret en klassiker frem som det helt gamle colonization.
Lagde satme mange timer i det spil i ungdommen.Nu kommer der en remaster af Rome Total War. Frygter lidt at de fucker det op og ĂždelĂŠgger nostalgien, men det vil vise sig ?
31/03/2021 kl. 08:18 #11Emilsa
Rusher- E-peen: 1,409
#10 – Da jeg sĂ„ du var i seneste kommentarer, sĂ„ forventede jeg at det her var hvad du ville skrive đ Colonization er klart et af de bedste tur baserede spil i sin genre nogensinde.
31/03/2021 kl. 08:20 #12ElSenator
Rusher- E-peen: 579
#9, Det er mest timingen jeg synes er lidt underlig – de kan jo risikere at overskygge D4 (hvis det udkommer om et Ă„r, jeg ved det ikke). Men det nytter selvfĂžlgelig heller ikke noget at udgive et remake lige efter D4. Om ikke andet, sĂ„ har det formentlig boosted player antal for det originale D2 igen.
Nej, jeg mener ikke der er dato eller Ärstal pÄ D4, men jeg er ikke sikker. Men de har promoveret det med gameplay videoer, sÄ jeg tÊnker at det ikke kan vÊre Ärevis vÊk. Men det er bare mine personlige tanker omkring det.
31/03/2021 kl. 09:42 #13Drixx
Rusher- E-peen: 385
#12 tror ikke vi skal forvente D4 fĂžr 2022, sent 2022 endda.
Nu skal de lige malke D2 koen, have TBC classic ud osv. Actiblizz har mange jern i ilden lige nu.
31/03/2021 kl. 11:03 #14-dut-
Rusher- E-peen: 1,440
#12 det kan ogsÄ vÊre at det kan bruges som et marketingstunt for d4, altsÄ hvis timingen er i orden som du selv nÊvner.
31/03/2021 kl. 11:28 #15Jacques
Rusher#0 TrÄdstarter- E-peen: 554
#12 det kan ogsÄ vÊre at det kan bruges som et marketingstunt for d4, altsÄ hvis timingen er i orden som du selv nÊvner.
Jeg tror som sagt, at Blizzard gÞr det for at teste vandene. D2 og D4 er, kan man vist godt sige uden at have prÞvet det, to meget forskellige spil. D2 er legendarisk og stadigvÊk sÄ populÊrt, at det kan betale sig at remaster det. HVIS relanceringen gÄr godt, vil Blizzard have en ret god ide om, hvad det egentlig er, deres kunder vil have. I og med at der stadigvÊk er sÄ lang tid til, at D4 udkommer, vil relanceringen af D2 give dem masser af tid til eventuelt at dreje D4 i en mere D2-orienteret retning. Det er i hvert fald min teori.
31/03/2021 kl. 17:01 #16SturmWolfDK
Rusher- E-peen: 562
Hov glemte naturligvis at nĂŠvne dungeon keeper 1. Det havde en virkelig fed stemning/humor.
#11
Simpelt, men genialt. Kan huske da vi sad pÄ dit vÊrelse og skiftes til at spille.31/03/2021 kl. 20:01 #17Deadmeat
Rusher- E-peen: 362
#7 @jacques sÄ bare se at komme i gang med Subnautica igen! Det er blevet et helt utroligt vellykket spil og fed historie. Og sÄ kan du jo bruge det som opvarmning til Below Zero, der skulle lande omring maj.
02/04/2021 kl. 13:00 #18Johbe
Rusher- E-peen: 131
Mener faktisk det giver god mening med en D2 remake nu.
De trÊkker fokus pÄ franchisen igen, samtidig med at de lokker gamle spillere tilbage til folden. Alt dette lige inden D4 udkommer, hvorfor mange vil vÊre klar til at hoppe pÄ denne, direkte fra D2, nÄr spillet udkommer.
Desuden appellerer D2 og D3 (og sikkert ogsÄ D4) til forskellige grupper spillere, netop for D2 er sÄ meget mere hardcore end D3 (og sikkert ogsÄ D4) er.
Mener det er et smart trĂŠk af dem. Timingen er ogsĂ„ rigtig god, nĂ„r D4 fĂžrst kommer nĂŠste Ă„r. SĂ„ har hardcore gruppen pryglet D2 i en rum tid, og vil vĂŠre mere klar til at prĂžve krĂŠfter med noget andet i Diablo franchisen til den tid đ
02/04/2021 kl. 13:04 #19Schalde
Rusher- E-peen: 963
HvornÄr tror i vi skal forvente D2 Remake i Är? MÄske september/Okt?
- Dette svar blev Êndret 4 Är, 3 mÄneder siden af Schalde.
02/04/2021 kl. 13:13 #20Deadmeat
Rusher- E-peen: 362
#19 @schalde det bliver den 27. juni! Stjerner og planeter liner perfekt op til den dato.
Internettet har talt og tager som bekendt aldrig fejl đ
A theory on the release date for Diablo 2: Resurrected from Diablo
02/04/2021 kl. 13:30 #21Schalde
Rusher- E-peen: 963
#20 Midt i sommeren… arhhh đ
06/04/2021 kl. 08:12 #22StiX
Rusher- E-peen: 284
Er jeg den eneste der godt kunne holde til et remake af diablo 1?
LĂŠste et eller andet sted at D2R, realistisk set, nok bliver det sidste remake blizzard kaster sig over. Det blev jeg da en smule skuffet over at hĂžre.
07/04/2021 kl. 17:06 #23Drixx
Rusher- E-peen: 385
Sà .. Sà !! Sà !!! ER det i weekenden Singleplayer alpha gÄr igang! HÄber at en eller flere rushers fÄr alpha, sÄ vi andre kan se med !
07/04/2021 kl. 23:43 #24Jacques
Rusher#0 TrÄdstarter- E-peen: 554
Sà .. Sà !! Sà !!! ER det i weekenden Singleplayer alpha gÄr igang! HÄber at en eller flere rushers fÄr alpha, sÄ vi andre kan se med !
OMG OMG OMG OMG OMG!! For helvede, jeg hĂ„ber, jeg fĂ„r en key…!!
07/04/2021 kl. 23:55 #25StultusX2
Rusher- E-peen: 2,043
Sà .. Sà !! Sà !!! ER det i weekenden Singleplayer alpha gÄr igang! HÄber at en eller flere rushers fÄr alpha, sÄ vi andre kan se med !
OMG OMG OMG OMG OMG!! For helvede, jeg hĂ„ber, jeg fĂ„r en key…!!
..os’ hvis den er lige sĂ„ god som Warcraft III?
08/04/2021 kl. 05:05 #26Jacques
Rusher#0 TrÄdstarter- E-peen: 554
Sà .. Sà !! Sà !!! ER det i weekenden Singleplayer alpha gÄr igang! HÄber at en eller flere rushers fÄr alpha, sÄ vi andre kan se med !
OMG OMG OMG OMG OMG!! For helvede, jeg hĂ„ber, jeg fĂ„r en key…!!
..os’ hvis den er lige sĂ„ god som Warcraft III?
OgsÄ hvis.
08/04/2021 kl. 07:43 #27Memorianx
Rusher- E-peen: 256
SÄ hellere finde ud af det via en alpha end nÄr fÞrst spillet er kÞbt
17/04/2021 kl. 22:26 #28StultusX2
Rusher- E-peen: 2,043
Jeg hiver mindst én gang om Äret en klassiker frem som det helt gamle colonization.
Lagde satme mange timer i det spil i ungdommen.Nu kommer der en remaster af Rome Total War. Frygter lidt at de fucker det op og ĂždelĂŠgger nostalgien, men det vil vise sig ?
Hmm:
Roma Victrix đ
-
ForfatterSvar
- Du skal vĂŠre logget ind som bruger for at kunne svare...